Ako bolo na zimnom kurze  VHT s VK  Trenčín vo Vysokých Tatrách.

                

Predpoveď  počasia neveštila nič dobré. Odmäk, dážď, víchrica  a to dokonca  i v okolí  Zamkovského chaty, teda v pásme lesa. Predpoveď sa im čiastočne  splnila. V piatok  po príchode na chatu  sa ešte relatívne dalo. Večer  prišla zmena, dážď a víchrica až do  rána. Kľúčová bola pre nás sobota. Rozhodli sme sa, že to zdravo riskneme a po dôkladnej príprave  sme odišli  k nášmu školiacemu miestu pod Lomnickou kopou. Bolo bez dažďa, ale vietor v nárazoch až do cca 90 km.  Akoby zázračným prútikom, vietor ustal a na prekvapenie nás všetkých vyšlo i slniečko. Tajne som dúfal, že sa tak stane. Stalo sa. Podľa sylabov  základnej prípravy kurzov VHT  SVTS  v zimných podmienkach, sme pod Lomnickou kopou precvičili všetky plánované praktické časti výcviku. V noci zo soboty na nedeľu sa trocha ochladilo, ale ťažký mokrý sneh nám znepríjemňoval život na ľadopáde pri Zákrute (Trenažér) až do ukončenia kurzu. Vzhľadom na trvalý odmäk  sa  ľad Trenažér nedal bezpečne liezť, preto sme túto časť výcviku vynechali. Možno na budúce.

                Zamkovského  chata  prechádza veľkou rekonštrukciou. V jej zrekonštruovanej zadnej časti nám bolo chatárkou umožnené odprezentovať teoretickú časť zimného kurzu, čo nám vyhovovalo, lebo chata bola plne obsadená. Potešilo nás i stretnutie (po  rokoch) s himalajistami Martinom Gablíkom a Petrom Čaplickým, s ktorými sme večer zaspomínali na spoločné expedície z čias dávno minulých.

                Takže koniec dobrý, všetko dobré. Veľká vďaka všetkým účastníkom zimného kurzu VHT za účasť a ústretovosť  a taktiež všetkým inštruktorom za odborný dohľad počas celého zimného kurzu.

               P.S.: Pozývame týmto všetkých záujemcov na letný kurz VHT , ktorý  VK Trenčín poriada v dňoch 20.5. až 21.5.2023 na skalách Kamenné vráta  pri Trenčianskych Tepliciach.

Jozef Opatovský

                 

               

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *