Projekty Vzdelávacieho zariadenia

Publikácie

Knižka Vysokohorská turistika – o bezpečnom pohybe vo vysokých horách vznikla ako reakcia na dopyt po zdroji informácií o metodike VhT. Prvé vydanie bolo pomerne rýchlo vypredané a záujem o jej zakúpenie zo strany turistickej i širokej verejnosti pretrvával. Z toho dôvodu Ústredie SVTS rozhodlo o jej novom vydaní. Kniha je koncipovaná tak, aby poskytla základné informácie o zásadách pohybu a pobytu v horách pre bežného turistu, súčasne však obsahuje aj praktické informácie využiteľné vysokohorskými turistami pohybujúcimi sa vo väčšej nadmorskej výške a náročnejšom teréne. Cieľom autorov bolo pripraviť publikáciu zameranú predovšetkým prakticky, len s nevyhnutnou teóriou potrebnou pre pochopenie niektorých činností. Kniha je aktuálne vypredaná.

kniha_vt_big

Ferrata na Hoblíku

V disciplínach alpinizmu platí, že lepšie je raz skúsiť ako desaťkrát vidieť alebo stokrát počuť. Aj preto môžeme označiť našu ferratu na Hoblíku za niečo ako rodinné striebro SVTS. Bola skolaudovaná v roku 2005 a do dnešných dní čiastočne priblížila tvrdú realitu alpských ferrát stovkám ľudí. Ferrata SVTS sa nachádza v JZ stenách Hoblíka blízko ústia Višňovskej doliny. Nástup je na jednej z terás, ku ktorej vedie znateľný chodníček v suti. Ferrata má dve varianty, ktoré sa v hornej tretine spájajú do spoločného traverzu. Ľavý variant je ťažší s obtiažnosťou na úrovni C-D, pravý je ľahší s obtiažnosťou okolo B. Celkové prevýšenie je cca 40m. Úvodné metre v obtiažnosti 3-4 UIAA úmyselne nie sú zaistené fixným lanom, lezú sa voľne s využitím postupových istení!
Takto o ferrate SVTS napísal R.Tomanec v časopise Horolezec 3-2012.

Preistenie výcvikových centier

Slovenské skaly sú plné skôb, nitov, kruhov a borhákov, o ktorých vieme s istotou povedať len jedno – že o nich vlastne nič nevieme. Nezriedka sú osadené nesprávnym spôsobom, nie sú certifikované ani redundantné, nespĺňajú súčasné štandardy a zub času mnohokrát poznačil tak samotné telá istiacich prvkov, ako aj integritu skaly, v ktorej sú osadené. V záujme eliminácie objektívnych rizík a zvyšovania bezpečnosti na kurzoch je VZ SVTS aktívne aj v sanácii nevyhovujúcich fixných istiacich bodov. Deje sa tak predovšetkým v lokalitách, kde prebieha metodická činnosť. Preisťovanie prebieha so súhlasom správcu skál (ak je pre danú lokalitu stanovený), v súlade s horolezeckou etikou a podľa postupov, ktoré odporúčajú domáce a zahraničné autority.

IMG_5855

Zlanovacie stanovištia z Medených lávok a Nemeckého rebríka

Lomnický štít patrímedne medzi najpopulárnejšie ciele vo Vysokých Tatrách, zrejme kvôli príťažlivým krivkám, veľkej výške a panoramatickým výhľadom z vrcholu. Lákadlom je určite aj jeho západná stena, ktorá poskytuje široké spektrum horolezeckých výstupov v kompaktnej skale.

Jedna z najkrajších ciest v turistickej obtiažnosti, ktorú často využívajú aj horolezci ako ústupový variant, vedie v SZ stene na stranu doliny Zeleného plesa cez tzv. Medené lávky. Hoci sa jedná o pomerne logickú líniu, spodná časť je orientačne náročná, exponovaná a za zlých podmienok môže byť objektívne nebezpečná.

V snahe predísť úrazom a zjednodušiť orientáciu sme po konzultácii s Horskou záchrannou službou na jeseň roku 2012 opatrili spodnú polovicu cesty deviatimi zlanovacími stanovišťami pre ústup z masívu. Štandy sú tvorené dvoma lepenými nerezovými borhákmi, prepojenými reťazou. Sú osadené na dobre viditeľných miestach s rozostupmi do 25m, tak aby umožňovali zlanenie na jednom 50m lane. Podrobné informácie TU.

V lete 2013 k nim pribudlo 9 ďalších stanovíšť, umožňujúcich ústup z Nemeckého rebríka poza Ušatú vežu na Medené lávky. Podrobné informácie TU.

Všetkých 18 štandov manuálne kontrolujeme s ročnou pravidelnosťou vždy pred začiatkom letnej sezóny.

3 komentáre

  • Martina Kurcinova

    Chcela by som sa informovať ohľadom nejakych kurzov na Hobliku či sa to ešte robí a ake su podmienky…ďakujem.

    • Dobrý deň.
      Áno, o kurzy na Hoblíku je stály záujem a pravidelne ich organizujeme. Táto lokalita je vhodná predovšetkým pre letné kurzy VhT, ktoré sú spravidla plánované na mesiac máj (t.j. pred začiatkom letnej sezóny v horách). Pozvánka na kurz je v predstihu zverejnená na webe SVTS; jednak v kalendári akcií https://www.svts.sk/kalendar-akcii/ a jednak priamo v aktualitách.
      Podmienky absolvovania kurzu uvádza vždy organizátor priamo v pozvánke (zvyčajne je definovaná povinná výzbroj a výstroj)
      S pozdravom J.Šimon, vedúci Vzdelávacieho zariadenia SVTS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *