16. tatranské stretnutie SVTS 13. – 15. 10. 2017

Ako hovorí známy  klasik z Brnčalky :  „Sneh na nasratie“.

Po zrážkach a snežení  sa s blížiacim termínom počko postupne vylepšovalo, ale podmienky boli také skoro zimné.  „Skoro“ tentoraz znamená, že  najmä  na tienistých miestach zostal sneh a ľad, ktorý nebol  bohvieako  previazaný s podkladom. Prví  na Brnčalku dorazili Bajo a Peťo, v štvrtok dali prieskum podmienok na Kozom štíte.  V štvrtok  večer už nás bolo na chate  dvadsať  a v piatok  sme sa roztratili po terénnych vyvýšeninách  okolitých:  Kozí štít, Jastrabia veža, Malý Kežmarský štít.  Nárazy vetra nedali pokoj až do noci.  Obvyklé prechádzky hore Nemeckým rebríkom a Medenými  lávkami sme odložili na september 2018.

V piatok popoludní sa rozozvučali mobily:                                                                             Peťo sa rozhodol  zmeniť   ubytko . Veď tá dvojposteľová   izba na Brnčalke  je vlastne polovičná samotka.   A v  jedálni obsluhujú  síce milé  a a pekné dievčatá, ale stravu furt servírujú  na okienko ,  tvrdohlavo  odmietajú napríklad podávať raňajky  do postele.   Skrátka, nic moc:  prvou   voľbou je týždňové ubytko  na  popradskej  traumačke.

https://www.hzs.sk/typy-aktualit/pad-muza-pri-zostupe-z-jastrabej-veze/

V sobotu  sme pokračovali túrami  bielymi pláňami na  Kolový štít a Baranie rohy,  repete na Kozí štít a  Malý Kežmarský štít. Vietor ustal, pohodička, babie leto  ako vyšité.  Až na to zvieranie  v hrdle a  u časti výletníkov aj únava zo záchranky pod Jastrabkou. Večerné posedenie na terase bolo tentoraz iné, ako obvykle.  Všetci sme boli v myšlienkach pri piatkovej nehode a držali palce Peťovi.

V nedeľu repete: Jastrabka, opäť  hornou rampou.

Ďakujem  inštruktorom :  „dvojkám“ =  Dudo, Jano, Bajo,   Peťo, Ľuboš i „jednotkám“  = Jano,  Ľuboš .

ĎAKUJEME  VŠETKÝM  ZA PIATOK:

  • príslušníkom Horskej záchrannej služby , lekárom  a záchranárom RZP, oddeleniu úrazovej chirurgie Nemocnice Poprad
  • účastníkom túry a inštruktorom, ktorí  boli  na mieste  nehody  a všemožne pomáhali pri záchranke  pod Jastrabkou
  • účastníkom a inštruktorom, ktorí po nahlásení nehody vyštartovali z chaty  na pomoc do Červenej dolinky.
  • Dudovi a Janovi: sú inštruktormi a majú aj odbornú spôsobilosť ako záchranári. Preto mohli pomáhať aj pri transporte zraneného Peťa z Červenej doliny  ku chate.

Peťo, prajeme skoré uzdravenie a návrat do hôr.   Na júnovom stretku máš rezervovaného fleka!

To be continued …..

foto Janko Fábian:  Piatková  záchranka v  Červenej doline

foto Martin Boltižiar – NHS, sobotný pohľad zo Spišského štítu na Kolový štít

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *