Letný kurz VHT na Kamenných vrátach s VKT Trenčín

Letný  kurz VHT na Kamenných vrátach  s VKT Trenčín.

Stalo sa už prirodzene akýmsi  zvykom, že na letných a zimných kurzoch VHT, ktoré poriada VKT Trenčín sa  opakovane zúčastňuje veľa účastníkov, ktorí majú záujem o pravidelné dopĺňanie svojich vedomostí. Letný kurz VHT, ktorý sa uskutočnil na Kamenných vrátach v dňoch 20.5.2017 – 21.5.2017 nebol  v tomto ohľade   žiadnou výnimkou. Citát, ktorý vyslovila vo svojom  hodnotení zimného kurzu na Zamkovského chate Žanetka, že  „ Opakovanie je matkou múdrosti“  asi v tomto prípade platí dvojnásobne. Mimoriadne nás však teší  záujem  nových a mladých ľudí  v zábere od Tatier až k Dunaju, ktorí  sa na našich  letných , alebo zimných kurzoch chcú zúčastniť. Čo nás ale mrzí a neteší je fakt, že či už  zimnom kurze  na Zamkovského chate, tak i teraz na letnom kurze na Kamenných vrátach sme  z hľadiska kapacitných možností  nemohli mnohým záujemcom  vyhovieť a potvrdiť  účasť na tomto kurze. Aby  uvedené kurzy mali potrebnú kvalitu a hlavne, aby  bola zaručená  potrebná bezpečnosť všetkých účastníkov , nie je možné neobmedzene  navyšovať  počty  účastníkov týchto kurzov. Preto sme sa vzájomne dohodli, že v prípade veľkého záujmu  bude stanovený určitý počet účastníkov kurzu ako strop. Píšem to preto , aby som slušným spôsobom vysvetlil  a zdôvodnil  náš postup a verím  , že budem  správne pochopený. Pre  budúcnosť však bude potrebné svoju účasť a prihlášku zaslať čo najskôr. Toľko na úvod.

K samotnému letnému kurzu. V piatok / deň / pred jeho konaním bolo treba vyčistiť priestor tých častí lezeckej skaly, na ktorých sa mal prevádzať výcvik. Spoločne s vyskobovaním,  natiahmutím fixov, vytvorením  lanového zábradlia a vytvorením štandov nám to trvalo pol dňa.

V sobotu ráno pred deviatou sa postupne schádzali všetci účastníci kurzu. V priebehu niekoľko minút sa priestor miestnej pizzerie v Omšení úplne zaplnil . V rámci privítania a oboznámenia sa s  priebehom kurzu bola  ponúknutá i  možnosť odkúpenia knižnej publikácie „ Vysokohorská turistika“. Využilo to  14 účastníkov kurzu.  Teoretická časť  podľa príslušných sylabov trvala s prestávkami do 12 hod. V rámci obeda nám bolo personálom miestnej pizzerie a jej majiteľom ponúknuté veľké množstvo jedál podľa vlastného výberu. Po výdatnom obede na ťažko hore  na lúku pod skalou, to už nebola  žiadna sranda. Stanový tábor pri táborisku bol postavený v priebehu niekoľkých minút.  Potom základné veci do batohu  vrátane lezeckých vecí a výšľap  kolmo ku skale. Výstup všetkých poriadne rozohrial a  bolo možné začať s praktickým výcvikom. Po dohľadom inštruktorov a taktiež za asistencie budúcich inštruktorov ako Richrad Medzihradský, Tomáš Sanitra, Martin Čaprnka sa začal praktický výcvik priamo na lezeckej skale. Uzlová technika,výstup po fixoch k dvom zlaňovacím stanovištiam , zlaňovanie. Činnosti, ktoré si každý zopakoval niekoľkokrát / aby to jednoducho dostal každý do ruky/. Počasie nám i napriek nelichotivým predpovediam prialo, tak si k večeru najskôr niektorí a potom už všetci vyskúšali i lezenie v dvoch trojkových komínoch / samozrejme cez udicu/.  Skončili sme až za súmraku. Večer pri táboráku to má vždy svoje čaro. Spomienky, vtipy , rozhovory o všetkom možnom, opekanie , čo spoločne s malým pivkom vytvára tú správnu atmosféru a nemá to chybu. V noci malo pršať – zasa im to nevyšlo. Ráno znova všetko potrebné do batohov a znova výšľap kolmo  ku skale. V pláne bola záchrana vypadnutého lezca. Najskôr boli ústne odprezentované   najčastejšie používané záchrany vpadnutého lezca – metóda HOI a následne metóda Strauss. Ich používanie , možnosti i záludnosti  pri používaní.   Potom praktické ukážky oboch systémov priamo na skale . Akoby to bolo naplánované . Po skončení záchrany prišla menšia prehánka. Skala bola mokrá , preto sme sa rozhodli, že nebudeme pokúšať čerta a  túto činnosť sme  ukončili. V  odpoludňajších hod. bol   ukončený  i letný kurz VHT – na Kamenných vrátach.

Kurzu sa zúčastnilo 26 účastníkov a 5 inštruktorov. Úroveň kurzu bola z môjho pohľadu veľmi dobrá. Zišla sa skutočne veľmi dobrá partia vrátane spomínaných budúcich inštruktorov , ktorí dostali možnosť a určitý priestor  si osobne vyskúšať ako to je na druhej strane „barikády“, čo aj svojim spôsobom patrične využili..  Jednotlivé časti kurzu sú zobrazené v priloženej fotogalérii, ktorú spracoval Luboš Weber.

Na záver patrí  poďakovanie všetkým účastníkom letného kurzu VHT  vrátane inštruktorov , ktorí sa pričinili o super atmosféru a hladký priebeh celého kurzu.

Už teraz si týmto dovoľujem pozvať všetkých záujemcov na zimný kurz VHT , ktorý náš klub VKT Trenčín poriada vo Februári 2018 na Zamkovského chate vo Vysokých Tatrách.

Dovtedy veľa zdravia a šťastia na horách.

Jozef Opatovský

ZkVhT Kamenné vráta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *