"List vedúcemu Brnčakurzu"

Ahoj Peťo…

…keďže žilinská banda na čele s Dušanom sa nemá k činu a stále tam na mňa ukazoval palcom, že to ja mám napísať o kurze, tak som čosi zbúchal:
Prečo chodiť na kurzy VHT od PREVYKu? Minimálne pre hypotetickú situáciu (ale môže sa kedykoľvek stať): Zahrmí blesk a vy ste na vrchole napr. Kežmaráku. Potrebujete zlaniť, ale akosi ste zabudli, ktorý z tých sersamov použiť na zlanenie. Inštruktor VHT práve rieši závažnejší problém – výmenu spodnej bielizne, lebo sa od strachu pokadil a vám ako absolventovi letného kurzu VHT ostávajú už iba dve možnosti:
1. možnosť – zavolať HZS (Honem Zaš Spadli) alebo VZZS (Vrtuľník Zbira Zmarznutych Somarov)
alebo
2. možnosť – kamaráta na telefóne – číslo neudávam, lebo Peter Kalenský nemá audiotext a nemal by z toho nič. Ale poniektorí to číslo máme, lebo sa ľahšie pamätá ako komplikované číslo 18300 záchranných zložiek z bodu 1.
Telefón zvoní a na druhej strane sa ozve hlas: „Prosím?"
Zúfalec (čiže vy): „Som v rici Peter, potrebujem zlaniť a neviem ako. Ty si ma to učil, rýchle mi to pripomeň!"
Na druhej strane: „Dovolali ste sa do odkazovej schránky…." alebo „ty..ty..ty..ty".
Ale keďže sa dá hovor v prípade riešenia poistnej udalosti Pozostalí vs Poisťovňa použiť ako dôkazový materiál, Peter radšej poradí a ešte odporučí min. 3x zopakovať letný kurz a zúčastniť sa zimného, lebo čo ak budeš prechádzať diaľnicou popri Poprade a zasype ťa lavína.
A tak po rýchlej Peťovej inštruktáži: „Volaj 18300", po preskúšaní súčinnosti záchranných zložiek HZS a VZZS, po niekoľko minútovom lete červeným vrtuľníkom, niekoľkých minútach slávy v TV Narkóza a TV Hnoj + článkoch vo všetkých mierotvorných bulvároch i na stránke hzs. sk sa rozhodneš ísť na zimný kurz VHT, keďže máš známku z letného a ako správny filatelista potrebuješ aj tú zimnú. Navyše máš ešte ako prejav vďaky, Petrovi kúpiť na Brnčalke pol deci a pivo.
A po tejto fikcii začína príbeh niekoľkých mužov a žien, ktorí si vyšliapali cestu k Zelenému plesu, ktoré mimochodom nebolo pod snehom a ľadom vidieť a jeho zelenú farbu už vôbec. O jeho odkrytie sa však pokúšal v priebehu kurzu Large úderom jeho cepínu, na čo po puknutí ľadu a nasledujúcich zvukových efektoch znejúcich ako Titanic vs ľadová kryha vypukla v jeho skupine všeobecná panika a každý premýšľal, kam sa rozbehnúť až to pukne. Ale navŕtaný ľad, rovnako ako toaletný papier, na perforovaných miestach vydržal, a oni mohli pokračovať ďalej.
Počasie bolo počas víkendu úplne ideálne na opaľovanie akurát to chcelo ešte odstreliť Kežmarák, Lomničák a polku Tatier alebo vybehnúť na náprotivný lavinózny svah, kde sa sneh topil a lavína sypala. Podaktorí ľudomilní inštruktori v počte jeden himalájista (číslom : 1 himalájista) sa rozhodli pre druhú možnosť. Hoci lavíny mali byť na programe nasledujúceho dňa, jedna skupina si to predsa len vyskúšala naživo o deň skôr. Malá lavínka, v ktorej sa bežne ochladzujú kamzíky a pivo, otestovala pevnosť zapnutia prilieb, silu svalstva krčnej chrbtice a poukázala na význam prusíkov pri zlaňovaní. Určite sa v nej plávať nedalo, ako radia pseudo-odborníci, ani ju nešlo šnupať ako koks, lebo nebola prachová.
Ale vráťme sa k programu. Išlo sa na virtuálny ľadovec, čiže sa učilo najprv naväzovanie na lano, robenie brzdiacich uzlov medzi naviazanými, držanie cepínu a vyrazilo sa k „trhlinám". Najprv preskok trhliny, potom pád naviazaného člena organizovanej zločineckej skupiny na šikmom svahu, neskôr aj jeho pád do trhliny. Keď mušia váha niektorých slečien nezabrala, tak pomohli robustní inštruktori a cvičitelia, lebo ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.
Padnete na šikmom svahu a rútite sa ním čoraz rýchlejšie dole? Cepín do ruky, mačky do vzduchu, otočka, zaľahnúť cepín a brzdiť. Teória. Prax na kurze? „Vezmite si tenisové loptičky!", povedal ráno Peter. Vzal si každý. Ale niekto nepriviazal na loptku čakana, ale iba vzal do vaku. A ešte si ten niekto pomýlil pojem zaľahnúť s pojmom zaťať a zaťal ho rovno do brady. Mám vážne podozrenie, že Peter okrem mailu, v ktorom nám posielal inštrukcie, ktoré uzly si treba zopakovať, posiela podobný mail aj lekárom na traumatológiu v Poprade. Akurát, že sú v ňom inštrukcie, že si majú precvičiť uzly na šitie tržných rán, lebo cez víkend bude kurz na Brnčalke.
Ranený odišiel preskúšať traumatológa do Popradu, večer Peťovi podal hlásenie. A zbytok pokračoval v zlaňovaní a vo výučbe techník záchrany padnutého do trhliny. Figuranta nahradil Mr. Deuter a inštruktor a cvičitelia názorne ukazovali ako Mr. Deutera z tej trhliny vytiahnuť. Slniečko svietilo a ja som premýšľal, ako by to bolo v reálnej situácii na ľadovci. Ako by sa Mr. Deuter pri rýchlosti našej záchrany zmenil na Mr. Ötziho. Ešteže bol náš Mr. Deuter iba vak napchatý 80 m lana.
Slniečko sa skrylo za Pyšný štít a teplota v priebehu dvoch sekúnd zletela min. o 5 – 6 stupňov nižšie. Bol čas ísť na pleso vŕtať abalaky, ak po Large-ovi nejaký ľad ešte ostal. Keď bol niekto priveľmi šikovný, inštruktor ho odmenil tupou skrutkou do ľadu a krátkym drôtikom na vyškrabávanie prusíka. Hneď sa zotreli rozdiely a slabší jedinci dobiehali tých šikovných. Nejako takto sa upravujú štatistiky na ministerstve financií.
Prax skončila aj ja som sa bežal prezliecť a niečo zjesť. Objednal som si kofolu a kávu. Všimol som si, že o 5 min. začíname, ale načo sa ponáhľať, veď hneď vedľa mňa si bral pitie aj Peter. Ten ma hneď zdrbal, že čo hore ešte robím, keď už začíname. A tak som so zručnosťou cirkusového eskamotéra s kávou na kofole v jednej ruke, otváral dvere za dverami tou druhou a bežal dole schodmi do suterénu, kde v bare okrem Peťa a mňa nebol samozrejme nikto iný.
Popoludňajšia inštruktáž prebehla v znamení nejakých skratiek KPR, AMS, SOS. Pri diskusii o výškovej chorobe niekto potichu zahundral, že Kalenský zjavne dealuje Ibalgin, resp. Nurofen od Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd..

Po teórii sme si dali večeru a potom prišla na rad administratíva a free program až do rána. Negrcal asi nikto, ale dámy pobavene povedali, že prvýkrát v živote vidia dlhšiu frontu na pánske záchody ako je tá na dámske.
Ráno sa pokračovalo lavínovou teóriou v teple chaty, pričom Peter spoločne s Rišom predviedli naživo ako funguje Protection Airbag. Jeho nosenie zjavne pomáha majiteľovi vyludzovať vysoké tóny lepšie, ako jedenie surových vajec, ale ochrana je ochrana, aj keď vedie k sterilite a impotencii. Zjavne systém upevnenia navrhovala nejaká feministka.
Potom sme si vybehli vonku a skúšali lavínovú sondáž. Pri nej sme si viacerí lavínovými sondami, pod dohľadom Large-a, opichali manželku jedného z cvičiteľov, ktorá sa skryla v záhrabe po piatkovom stavbárskommnácviku. Pozreli sme si tri krásne lavíny na náprotivných svahoch pod Čiernym a Jastrabkou. Peter nás učil ako vyhľadávať zasypancov pomocou lavínových vyhľadávačov, pričom sa mu jeden prístroj z piatich podarilo zahrabať vypnutý. Akurát že všetkým kurzistom vytrvalo klamal, že baterky zdochli od zimy. Potom začala hra pre inštruktorov – nájdi zdochnutý píps. Nakoniec prišiel na rad Rišo s Tomášom, aby nám vysvetlili techniky zisťovania sklonu svahu + zisťovanie snehových vrstiev a ich pevnosť. Poniektorí sme ostali aj na popoludnie na rozšírené techniky záchrany Ötziho z trhliny.
Z kurzu som odchádzal zasa o niečo múdrejší, kompletný, opálený a hlavne s kontaktmi na nových priateľov. Pozdravujem chalanov z Čiech.
Posledný postreh: nekonal sa náhodou ten víkend na Brnčalke Suunto zraz? Mne to tak pripadalo.
Ľudo Veľas, Michalovce

One comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *