Z metráku snehu tak 8 deci čaju

Zimný kurz SVTS (náhľad dvoch nováčikov)

Všetko má svoj čas. Svoj čas má hory smelo zdolávať, svoj čas má i pokorne skloniť hlavu a priznať, že sú vo svojej nádhere neskrotiteľné a smrteľník musí vedieť čítať znamenia navôkol, aby sa z nich vrátil živý a zdravý. I nastal čas zimného kurzu SVTS. Zišli sa teda mladí i starí, nováčikovia i skúsení vlci zo všetkých končín slovenskej, českej i poľskej zeme, aby si odovzdali skúsenosti a zručnosti, nazbierané za dlhé roky rozvoja vysokohorskej turistiky.
Piatok, pod Tatrami konečne svieti slnko. Batohy ťažké jak sviňa, pod nohami ľad a blato, vyššie sa už zabárame v snehu po kolená, za Medulienkou sme radi, že v tom vetrisku držíme pohromade…ááá, konečne, chata na obzore. Prichádzame a hneď kopeme záhrab. Že čo to je?! Núdzová nora v snehu. Ta davaj sondu a lopatu a ideme na to…trvá nám to s prestávkou na večeru a prednášku tak 4 hodiny. Ozaj „núdzová"… spať ideme o pol druhej v noci. Spomínaná prednáška nás svätí do tajov uzlovania, varenia v teréne a významu záhrabov.
Noc z piatka na sobotu, nádherná mesačná a hviezdnatá obloha, panoráma štítov okolo nás je čarovná…Akurát vonku mínus 17.
Sobotné ráno – slnečné, teplé. Varíme pomocou varičov v ešusoch, celkom to ujde.. Po hodine máme z metráku snehu tak 8 deci čaju 😉 Po tom, čo si pod vedením horskej služby ozrejmíme, kto je pokročilý a kto začiatočník, vyrážame so skupinkou do terénu dúfajúc, že sme sa nepomýlili. Záchrana z lana je top témou dňa. Nebudem sa tu chvastať, ale ostali sme ako skupina pochválení. Po obede (znovu ešusy, variče…) nastáva správny čas na lekciu brzdenia s použitím čakanov. Aj to je zábavné, vrátane cesty hore po pás v snehu. Večer znovu vyplňujú verbalizované dlhodobé skúsenosti inštruktorov. Očakávaný úspech zožne KPR (kardio-pulmonárna resuscitácia) so živou modelkou z ČR.
Ponaučenie z dneška: spolu s čakanom, mačkami a lavínovou sondou ber do hôr aj opaľovací krém, ak netúžiš stať sa pandou.
Nedeľa – ešte slnečnejšia. Učíme sa menežment záchrany po páde lavíny a robiť nórsku sondu, aby sme dokázali eliminovať potrebu takejto záchrany. A to je hádam aj všetko. Tešíme sa na letný kurz.
Reportáž od Lenky a Miloša, foto: Marcin Jaje z Poľska

 

Veronika vyťahuje Riša z trhliny. 


Aj v snehu sa da zlaňovat na borhákoch.


Marcin visí na lodnom lane.


Aj Abalakovove hodiny sa nám podarili.


Bobo ukazuje Pendeltrick.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *